NIP i REGON w Prostej Spółce Akcyjnej

Z racji tego, że Prosta Spółka Akcyjna będzie podmiotem kapitałowym łącząc w sobie zalety zarówno spółki z o.o., jak i spółki akcyjnej, jej działalność będzie regulowana przez przepisy zawarte w Kodeksie Spółek Handlowych.

Spółka ta będzie niezwykle łatwa do założenia, ponieważ zakładając ją w sposób elektroniczny, cała procedura zakończy się w ciągu 24 godzin. Aczkolwiek dla zwolenników tradycyjnej formy rejestracji, będzie ona również dostępna.

P.S.A. w głównej mierze ma być korzystna dla nowych przedsiębiorców, którzy dopiero planują wkroczyć w zawiłości prowadzenia własnej działalności kapitałowej. Jest to zdecydowanie ukłon w stronę innowacyjnych przedsięwzięć, ponieważ daje ona możliwość większej swobody i elastyczności. Z kolei dla wierzycieli skuteczne narzędzia oraz mechanizmy ochrony.

Mimo tego, że P.S.A. przewiduje nie skomplikowaną konstrukcję oraz ograniczenie formalności do minimum, bardzo ważne jest przeprowadzenie procedury nabycia numerów NIP i REGON, które są nadawane automatycznie. Polega to na tym, iż zgodnie z systemem tzw. „jednego okienka” – z wnioskiem do KRS składany jest wniosek o wpis do REGON, jak również zgłoszenie identyfikacyjne NIP wraz ze wskazaniem właściwego naczelnika Urzędu Skarbowego.

REGON – wymagany w kontaktach z różnego rodzaju urzędami oraz instytucjami. Niezbędny przy ubieganiu się o NIP, jak również podpisywaniu umów z kontrahentami.

NIP – przyporządkowany kod dla danego podatnika w Polsce. Jest wykorzystywany m.in. na fakturach, jak również innych dokumentach dotyczących zobowiązań podatkowych.